Today: 11.12.2024
Видове добавки за дизел на пазара
admin Posted on 20:25

Видове добавки за дизел на пазара

Видове добавки за дизел на пазара. Въз основа на химическия състав всички спомагателни състави за дизелови двигатели могат да бъдат разделени на три големи групи:

  • с включване на фино диспергирани съединения;
  • метална облицовка;
  • на базата на хлорирани парафини и полиестерни вещества.

Основната цел на първия вид е при използването да се получи тънък защитен филм върху всички метални повърхности поради отлагането на фино диспергиран състав, състоящ се от металокерамика. Утаяването става при високи работни температури.

Вторите добавки за дизел са предназначени за защита на метални части, които се трият и влизат в контакт. Това могат да бъдат стените на цилиндрите и буталата, шийките на коляновия вал и биелите. Тези два вида са сред най-скъпите и ефективни добавки. Ефектът от тяхното действие може да бъде толкова добър, че механиците, когато извършват големи ремонти, буквално трябва да премахнат металокерамичния слой с помощта на специални мелници.

Видове добавки за дизел на пазара

Добавките за дизел на базата на парафини и полиестерни вещества са сред най-достъпните. Те се използват за придаване на определени качества на моторното масло или дизеловото гориво. По този начин, поради някои състави е възможно да се увеличи цетановото число на дизеловото гориво, поради което мощността също се увеличава. Използването им е оправдано и за почистване на горивната система от замърсители и продукти от горенето на сместа гориво-въздух.

Предназначение на добавките

Целта на използването на тези спомагателни състави може да бъде много различна. Съществуват два основни типа според предназначението им:

  • тясно насочено действие;
  • комбинирани, тоест тези, които могат да изпълняват няколко функции наведнъж.

Антифрикционните съединения се считат за най-популярни; те се добавят към маслото, за да подобрят неговата течливост и смазочни качества. През зимата дизеловото гориво започва да се сгъстява под въздействието на замръзване и в него се образуват парафини, чиято консистенция прилича на гел. Антигелове – противостоят на този процес, почистват инжекторите и увеличават течливостта.

Могат да бъдат идентифицирани други цели за използване на добавки:

  • -отстраняване на продукти от горенето на горивни възли и отлагания в системите на двигателя: група цилиндър-бутало, газоразпределителен механизъм;
  • -дехидратори – премахват излишната влага, устояват на корозивни и окислителни процеси върху метални повърхности;
  • -тясно насочени уплътнителни добавки – предназначени за отстраняване на течове в двигателя или скоростната кутия;
  • -консерванти – добавят се към маслото, ако колата остане бездействаща дълго време;
  • -сгъстители – използването им е оправдано в южните райони за увеличаване на вискозитета на маслото.

Както можете да видите, дизеловите добавки могат да изпълняват различни функции и могат да удължат живота на двигателя, когато се използват правилно.