Глутатионът – 3 част
Глутатионът. Хората с ADHD имат ниски нива на глутатион и високи нива на оксидативен стрес. Пикногенолът, друг естествен бустер на глутатион, нормализира нивата на глутатион и общите антиоксиданти при деца с ADHD [32, 33].
В очакване на повече информация и изследвания, трябва да внимавате с добавките с глутатион за деца с аутизъм или ADHD. Бионаличността на повечето налични в търговската мрежа продукти е проблематична, а някои не са тествани при деца. NAC, пикногенол, цистеин и сяра-съдържащи храни са по-безопасни възможности за повишаване на нивата на глутатион при деца.
Глутатионът. Обсесивно-компулсивно разстройство и шизофрения
Хората с шизофрения също имат ниски нива на глутатион. NAC, който повишава нивата на глутатион в мозъка, е доказано, че подобрява симптомите на шизофрения в клинични проучвания.
Научете повече за нас – Клиника Ревив София – гр. София, ул. Хенрих Ибсен №13, South Park Building, срещу Paradise Center. Прегледи, терапии, вливания.
Контакт на телефон за преглед и терапия: +359 (0)876 442 445.
Хората с обсесивно-компулсивно разстройство може да имат ниски нива на глутатион в определени части на мозъка и високи нива на свободни радикали в кръвта. От своя страна повишаването на нивата на глутатион може да подобри антиоксидантната защита, толерантността към стреса и цялостната тежест на симптомите [27, 22, 25].
Тъй като много лекарства се използват за лечение на биполярно разстройство чрез повишаване на нивата на глутатион, възможно е естествено повишените нива на глутатион също да стабилизират настроението и симптомите [28].
Тревожност, депресия и стрес
Проучванията показват, че хората с депресия имат ниски нива на глутатион [22, 23].
Глутатионът предотвратява депресията при стресирани животни. Нещо повече, някои лекарства против тревожност действат чрез увеличаване.
Някои хора с тревожност, депресия и лоша толерантност към стреса имат ниски нива на глутатион, което може да помогне за балансиране на реакцията им на стрес и да се успокоят.
6. Защита на мозъка
Мозъкът е изключително взискателен, високоенергиен орган. Той консумира около 20% от кислорода в цялото тяло, въпреки че заема само около 2% от телесното тегло.