Какъв е процесът на пречистване на водата?
Какъв е процесът на пречистване на водата? Пречистването на водата е процес, чрез който нежелани химични съединения, органични и неорганични материали и биологични замърсители се отстраняват от водата.
Този процес включва също дестилация (превръщане на течност в пара, за да се кондензира обратно в течна форма) и де йонизация ( отстраняване на йони чрез екстракция на разтворени соли).
Какъв е процесът на пречистване на водата?
Една от основните цели на пречистването на водата е да се осигури чиста питейна вода. Пречистването на водата също отговаря на нуждите на медицинските, фармакологичните, химическите и промишлените приложения за чиста и питейна вода.
Процедурата за пречистване намалява концентрацията на замърсители като суспендирани частици, паразити, бактерии, водорасли, вируси и гъбички. Пречистването на водата се извършва в големи мащаби (например за цял град)и до малки (например за отделни домакинства).
Как се определя качеството на водата?
Историческите доказателства сочат, че лечението с вода е било признато и практикувано от древните цивилизации. Основните лечения за пречистване на водата са документирани в гръцки и санскритски писания. Египтяните са използвали стипца за утаяване още през 1500 г. П.Р.Н.Е.
В съвременните времена качеството, до което водата трябва да бъде пречистена, обикновено се определя от държавните агенции. Независимо дали са определени на местно, национално или международно ниво, правителствените стандарти обикновено определят максимални концентрации на вредни замърсители, които могат да бъдат разрешени в безопасна вода. Тъй като е почти невъзможно да се изследва водата само въз основа на външния вид, са разработени множество процеси, като физически, химични или биологични анализи, за да се тестват нивата на замърсяване.
Нива на органични и неорганични химикали, като хлорид, мед, манган, сулфати и цинк, микробни патогени, радиоактивни материали и разтворени и суспендирани твърди вещества, както и pH, мирис, цвят и вкус са някои от често срещаните параметри, анализирани за оценка на качеството на водата и нивата на замърсяване.
Домакински методи
Редовните домакински методи като преваряване на вода или използване на филтър с активен въглен могат да премахнат някои водни замърсители. Въпреки че тези методи са популярни, защото могат да се използват широко и евтино, те често не премахват по-опасните замърсители.
Например натурална изворна вода от артезианските кладенци са били исторически считани за чисти за всички практически цели, но са били обект на контрол през първото десетилетие на 21-ви век поради опасения относно пестициди, торове и други химикали от повърхността, навлизащи в кладенци. В резултат на това артезианските кладенци бяха подложени на обработка и набор от тестове.
Предварителна обработка
При предварителната обработка от водата се отстраняват биологични замърсители, химикали и други материали. Първата стъпка в този процес е пресяването, което премахва големи отпадъци, като пръчки и боклук от водата, която ще се третира. Пресяването обикновено се използва при пречистване на повърхностни води, като тези от езера и реки
. Повърхностните води представляват по-голям риск да бъдат замърсени с големи количества замърсители. Предварителната обработка може да включва добавяне на химикали за контролиране на растежа на бактерии в тръбите и резервоарите (предварително хлориране) и етап, който включва пясък филтриране, което помага на суспендираните твърди вещества да се утаят на дъното на резервоар за съхранение.